Zannetmeden önce etraflıca doğrusunu öğrendin mi?

    Yargılamadan önce anlamak için çaba gösterdin mi?

    Biri size ihtiyacınız varken 10 tl verirken, bir diğeri 20 tl verebilir. Büyük ihtimal 20 tl verenin sizi daha çok önemsediğini düşünürsünüz. Ama işin başında, 20 tl verenin aslında 200 lirası olduğunu, 10 lira verenin ise sadece 10 lirası olduğunu göremiyorsanız.. İşte bu yüzden kaybedersiniz. Bu meteforu seneler önce öğrenmiştim. O yüzden bir anda oldu bitti ilişkilerden ziyade emek vererek zaman içerisinde kurulan ilişkilerin içinde olmayı tercih ederim her zaman. Çünkü gözlemleme, hissetme ve zaman içinde öğrenme için şansım olur. Bir bana değil; genelde bu kişi nasıl tutum ve davranışlar içinde diye. Bu kişinin gerçeği nedir?; Değerleri var mıdır? Varsa nelerdir?

    Gözlemlerimde zannettiklerim de çoktur. Çünkü herkes, kendi gözlüğünün camıyla bakıyor bir başkasına. Bu bilgiyi de koyarım heybeme ve devam ederim gözlemlemeye, ondandır oldu bitti ilişkilere ve yüzeyselliğe olumsuz bakış açım, yol uzundur zannettiklerim ve yargılarımın ötesinde tanımalıyımdır o kişiyi. Bu tarz ilişkilere karşı olan olumsuz bakış açısı dediniz; oldu mu şimdi psikolog hanım, ayrım mı var derseniz de haklısınızdır. Seans içinde ayrım yoktur. Danışanın normali, danışanın gerçeği, danışanın değerleri vardır. Biz o nasıl kendisiyle diğerleriyle ve dünyayla daha rahat uyumlanacaksa, kendine ve diğerlerine zarar vermeyeceği şekilde nasıl daha iyi hissedebilirse onu çalışırız. Eğer o mutlu ve başka kimsenin de canı tehlikede değilse o zaman bundan daha normal ne olabilir ki? Öyle ya da  böyle bana sağlıklı ilişki için neler mümkün diye sorarsanız;  ilk sırada saygı ile emek vere vere sindirerek kurulan, zannetmeyen anlamak için aktif çaba gösterilen duyulduğunuzu ve görüldüğünüzü hissettiğiniz ilişkilerden bahsedeceğimdir.

    Siz de yaşam kalitenizi arttırmak,  düşünce hatalarınızı ve otomatik düşüncelerinizi keşfetmek, geçmişten getirip çözümleyemediğiniz yaralarınıza temas ederek onları daha sağlıklı işleyerek kapatabilmek isterseniz;  Şema Terapi ekolü önderliğinde bütüncül bakış açısıyla gerçekleştireceğimiz online terapi ve Kadıköy yüz yüze seanslar için randevu oluşturmak için iletişim kısmından bana ulaşabilirsiniz.