Öfke Kontrolü

Öfke; mutluluk, sevgi, kırgınlık gibi doğal bir duygudur ve bu duyguyu hissetmek de son derece insanidir. Diğer duygulardan tek farkı ise; ifade ediş şekli sağlıksız olursa kişi hem kendine hem de çevresine büyük zararlar verebilmektedir. Öfkeyi sözel olarak ifade etmek ve sakinleşme yollarını aramak en sağlıklı yoldur. Bu noktada birey, istediklerinin ne olduğunun farkına varmalı, bunları açık ve karşısındakini incitmeyecek kelimelerle aktarmalıdır. Öfke kontrolü sorunu yaşayan biriyseniz, öfkelendiğinizin farkına varıp hemen bulunduğunuz ortamdan temiz hava alabileceğiniz bir yere çıkmak ya da tamamen ortam değiştirmek veya dikkatinizi başka şeylere yönlendirebilirsiniz. Unutulmamalıdır ki öfke hepten dışlamamızın doğru olmayacağı insanın temel duygularından bir tanesidir ve sürekli olarak onu bastırmaya çalışmak sonrasında daha büyük sorunlara neden olabilir. Eğer öfke sağlıklı bir şekilde ifade edilemezse, bir süre sonra bu duygu bireyin kendi bedenine yönelir ve yüksek tansiyon, psikosomatik rahatsızlıklar (ülser, egzama, gerginliğe bağlı kronik baş ağrısı, nedeni saptanamayan alerjiler) veya kişi öfkesi dindikten sonra çok fazla tepkiler verdiği için yaşayacağı suçluluk duygusu yüzünden depresyon gibi duygudurum bozukluğu yaşayabilir.

Öfke kontrolü sağlamakta zorlandığınızda kendinizi zihninizden geçireceğiniz kendinize uygun mottolarla: örneğin; ‘sakinim ve merkezimdeyim’, ‘nefes al ve sakin kal’ şeklinde zihinde sakinleşmeye çalışmak, diyaframdan alınan ve yavaşça verilen nefeslerle (ya da yavaşça burundan alıp ağızdan nefesi vermek) kollarınızı da serbest bırakarak kalp atış hızınızı kontrol edebilirsiniz. Kendinizi bedensel olarak sakinleştirip, içinizdeki öfke duygusunu azaltabilirsiniz.

Öfke ve öfke kontrol sorunu yaşamanızın altında en temelde aslında nerede incindiğinizi bulmak, öfkeyi nasıl kontrol altına alabileceğinizi ve onu nasıl sağlıklı şekilde ifade edebileceğinizi keşfetmek psikoterapi ile mümkündür. Ayrıca içsel dinamiklerinizi keşfetmek ve enerjinizi sürekli öfkelenmekten ziyade daha verimli yönetebilmek için iletişim kısmından bilgilerinizi bırakabilir ya da dilersiniz telefon numarasından arayabilirsiniz.