Zaman Yönetimi

  Hepimizin zaman zaman zorlandığı bir konu zamanı doğru kullanmak, böyle zamanlarda imdadımıza yetişecek bir formül var aslında. Yapacaklarımız biriktiğinde ya da birden fazla olduğunda;

  🔺ACİL

  🔺ÖNEMLİ

  🔺ÖNEMLİ AMA ACİL DEĞİL

  🔺ÖNEMLİ DEĞİL ACİL DEĞİL

  formülümüzü kullanarak işlerimizi sıraya koyabilir ve kendimizi suçluluk duygularından kurtabiliriz. ACİL VE ÖNEMLİ ise hemen işi yapıp rahatlayabiliriz. Biliyorum o sırada içimizden gelmeyebilir ama hem acil hem önemli bir konunun hallolmasından sonra gelen rahatlama, bir o rahatlamayı hayal edebilir miyiz hepimiz? ÖNEMLİ AMA ACİL DEĞİL ise ne zaman o işi yapacağınızın planını yapabilir eğer iş büyükse onu küçük parçalara bölerek her bir parçadan sonra da kendinize minik ödüller vererek ilerleyebiliriz. ÖNEMLİ DEĞİL ACİL DEĞİL ise; hmm o konuyu tamamen size bırakıyorum 🙂

   

  İşlerinizi zor olandan kolay olana doğru yapmak başta sizi zorlasa ve hiç istemiyor olsanız dahi zor olan işleri daha ufak parçalara bölerek hallettiğinizde, stresiniz büyük ölçüde azalacaktır. Kolay işlere geçtiğinizde oluşacak rahatlığınız ile hem daha huzurlu hem de daha verimli çalışabileceksiniz.

  Engellenmeden çalışabileceğiniz en verimli saatlerinizi keşfedebilirsiniz. Eğer yalnız yaşamıyorsanız veya telefonu çok sık çalan biriyseniz, hangi saatlerin sizin bölünmeden çalışabileceğiniz saatler olduğunun fizibilitesini yapabilirsiniz. Ayrıca çalışmaya geçtiğinizde sizi bölebilecek olan telefonunuzu sessize alabilir ya da uzağınıza bırakabilirsiniz.

  İşleriniz sıkıştığında ya da yardıma ihtiyacınız olduğunda güvendiğiniz insanlardan yardım istemekten çekinmeyin. Yardım verebilmek ve yardım isteyebilmek hem sizin stresinizi azaltır hem de ilişkilerinizi güçlendirebilir.

  45 dakikalık periyodlarla işinize odaklanabilir 15 dakikalık molalar verebilirsiniz, çalışmalarınızda sürelere sadık kalabilmek önemlidir.

  Zaman ve stres yönetimi hakkında sıkça sorun yaşayan biriyseniz ve bu hayat kalitenizi düşürüyorsa iletişim kısmından bilgilerinizi bırakabilir veya telefon numaramızdan arayabilir ya info@ozlemnurtulum.com ‘a mail atarak ulaşabilirsiniz.