Online Psikolog ile Online Terapi

Online psikolog hizmetleri dijital sistemler üzerinden verilen terapilerdir. İnsanlar hayatlarının farklı zamanlarında ruhsal anlamda kendilerini kötü hissedebilir. Bunun farklı nedenleri olabilmektedir. Bazı durumlarda kişiler bu konuda uzman yardım almak isteyebilir. Psikologlar bu durumda kişilerin istek ve gereksinimlerini değerlendirerek çözüm sunar.

Bununla sınırlı kalmadan psikologlar tarafından sunulan farklı çözümler de vardır. Ancak günlük yaşam oldukça yoğun olduğu için kişiler psikoloğa gitme imkanını her zaman bulamayabilir. Ayrıca bazen anlık hizmet almak arzulanabilir.

Online terapi bu durumda kişilerin başvurabileceği bir yöntemdir. Bu hizmetler kişilerin isteğine göre mobil iletişim uygulamaları, mesajlaşma, telefon, e-mail, video konferans gibi yöntemler ile gerçekleştirilebilir.

Online Terapi Nedir?

Temel olarak online terapi ruh sağlığı için sunulan hizmetleri, geleneksel bir ofis ortamından sanal dünyaya kaydırır. Çevrimiçi terapi şunları içerebilir:

 1. Video konferans
 2. Telefon oturumları
 3. Çevrimiçi sohbetler ve sesli mesajlaşma
 4. E-posta ve metin oturumları

Bunların arasından kişiler için en uygun olan yöntemler tercih edilmektedir. Terapi zamanları da aynı şekilde kişiler için özel belirlenir.

Online psikolog hizmetlerinden yararlanırken yüz yüze görüşmek yerine onlarla bilgisayarınızdan, tabletinizden veya akıllı telefonunuzdan bağlantı kurulur.

Online Terapi İçin Gereklilikler Neler?

Online psikolog hizmetlerinde bir takım gereklilikler vardır. Bunlardan biri yeterli teknoloji bilgisine sahi olmadır. Bu, çevrimiçi psikoterapi sunmak için gerekli araçların nasıl kullanılacağını ve müşteri bilgilerinin gizli ve güvenli kalmasının nasıl sağlanacağını içerir.

Aynı zaman online terapiden yararlanmak isteyenler bu şart geçerlidir. Verimli bir online terapi süreci için kişiler teknolojiyi nasıl kullanacağını bilmelidir.

Online Psikolog ile Online Terapi Hangi Alanlarda Yardımcı Olabilir?

Online terapi kişilere farklı konular üzerinde yardımcı olabilir. Tedavilerden bazıları şunları da içine alır:

 1. Bağımlılık
 2. Öfke kontrolü
 3. Anksiyete bozuklukları
 4. Bipolar bozukluk
 5. Depresyon
 6. Yeme bozuklukları
 7. Kişilerarası ilişki çatışmaları

Bunların dışında online terapi esnasında kişilerin gereksinimlerine uygun çözümler de sunulmaktadır.

Online Psikolog Kişilere Neler Kazandırır?

Online psikolog her şeyden önce psikolog tarafından sunulan hizmetlere kolay bir şekilde erişmenize yardımcı olur. Terapiye gitmenin önünde birçok fiziksel engel olabilir.

Örneğin, uzak bir bölgede yaşıyorsanız ya da ulaşım çok zorsa bu size bir çözüm teklif eder. Eğer çok yoğun çalışıyorsanız, psikoloğa gitmek için gerekli zamanı bulamamanız da muhtemeldir. Teknoloji sayesinde, hareket sorunlarınız ne olursa olsun terapiden yararlanabilirsiniz.

Ayrıca online terapi, hayatınıza uygun seanslar planlamanızı mümkün kılar. Bunları çalışma programınız ve aile yükümlülükleriniz etrafında planlayabilirsiniz. Ayrıca şu gibi artı yönleri de vardır:

 1. Evden bağlantı kurmak kişilere kendini daha rahat hissettirebilir.
 2. Bağlantı kurmak için farklı yöntemler vardır
 3. Yoğun bir iş planı olan insanlar için esnek bir yapısı vardır.
 4. Online terapi esnasında zaman daha iyi bir şekilde değerlendirilir.
 5. Görüşme esnasında dosyalar ve videolar paylaşılabilir.

Online terapi, 21. yüzyılın getirdiği tüm imkanlardan yararlanmaktadır. Eğer bu çözümden faydalanmak istiyorsanız, alanında uzman bir psikolog ile iletişim kurmanız yeterlidir. Ardından sizin için özel bir plan oluşturularak, tedavi planına başlanabilir.

Online Terapi Etkili Mi?

Online terapi adından da anlaşılabileceği üzere dijital sistemleri kullanır. Bu yönüyle yeni bir yaklaşımdır. Buna karşılık uzman bir psikolog tarafından yapılması halinde üz yüze terapi kadar etkili olabilir.

Kendi evinizin güvenliğinden konuşmak, sorunlarınızı açmanızı bile kolaylaştırabilir. Çevrimiçi terapi aynı zamanda nerede olursanız olun, psikologlar tarafından sunulan hizmetlerden yararlanmanıza olanak tanır.

 Online Terapide Kişiler Neler Yapmalı?

Psikolojide tüm terapi yöntemlerinde olduğu gibi online terapi de kişilere özel planlanır. Lakin genel olarak yapılması gereken bazı şeyler de vardır.

Öncelikle online bağlantı esnasında kişiler, terapistinize karşı açık ve dürüst olunmalıdır. Terapi sırasında sorulara yanlış cevap vermek, terapiden alınacak olumlu sonuçları engelleyebilir. Ne kadar açık ve dürüst olursanız, terapistiniz size o kadar iyi yardımcı olabilir.

Ayrıca online terapi haftada bir kez oturum açmaktan daha fazlasını gerektirir. Bir danışman, seanslar arasında yapmanız için size ödev verebilir veya gerçek dünya durumlarında teknikleri denemenizi isteyebilir. Deneyimden en iyi şekilde yararlanmak için zaman ve çaba harcamaya hazır olunmalıdır.

Eğer sık sık terapi seanslarını atlıyorsanız, kendinize nedenini sorun ve bunu terapistinizle konuşmalıdır. Online bağlantı nereden kuruluyorsa, uygun bir ortam olduğundan emin olunmalıdır. Kişiler rahat bir şekilde konuşabilmeli, bir sıkıntı hissetmemelidir.

Evde dikkat dağıtıcı şeyler de sınırlanmalıdır. Kendi evinizin rahatlığında bir profesyonelle konuşmak son derece uygundur; ancak seanslarınız çocuklar, diğer aile üyeleri, gürültülü komşular, telefon görüşmeleri veya diğer kesintiler nedeniyle kesintiye uğruyorsa terapiden istediğiniz sonuçları alamayabilirsiniz.

Terapi için evinizin en sessiz olduğu bir zaman özel olarak belirlenmelidir. Bu sırada diğer aile üyelerinden sizi rahatsız etmemelerini istenmelidir. Telefonun da kapatılmalı ya da sessize alınmalıdır. Bu diğer uygulamalar için de geçerlidir.

Son olarak online psikolog hizmetlerinden yararlanırken hızlı ve güvenilir bir internet bağlantınız olduğundan da emin olunmalıdır. Seanslarınız sık sık bağlantı veya bilgisayar sorunları nedeniyle kesintiye uğruyorsa, terapi deneyiminiz zarar görecektir.

Eğer kişiler tüm bunlara dikkat ederse ve uzman bir psikologdan destek alırsa, online psikolog tarafından verilen hizmetler yardımcı olabilir.